Bali si buď zamilujte jako my a budete se sem chtít neustále vracet nebo to pro vás bude jen další „dovolená u moře“. V dnešní době na Bali míří hodně turistů, ale jen málo z nich vnímá skutečnou krásu tohoto ostrova. Tou je především jeho energie, která je skrytá v místních tradicích, ceremoniích, ve vůni vonných tyčinek a především v úsměvech a dobrosrdečnosti místních lidí.

Na tento ostrov naše cesty vedly již dvakrát, poprvé jsme se sem podívali v půlce září 2017, podruhé o dva roky později v říjnu 2019 a určitě se sem ještě vrátíme. Obě naše cesty jsme na Bali strávili 30 dní, což je doba, na kterou nemusíte řešit vízum. Po příletu na letiště dostanete 30 denní vízum automaticky, aniž byste o něj museli někde žádat nebo něco platit. Pokud se budete na ostrově chtít zdržet delší dobu, budete si muset vyřídit víza před odletem z ČR nebo je prodlužovat až na místě. V obou případech se platí poplatek.

Na Bali se létá minimálně s jedním přestupem (Qatar, Emirates, Turkish Airlines), standardní ceny letenek začínají většinou na 16 000 Kč. Pokud budete chtít ušetřit, z Berlína létá na Bali i nízkonákladová aerolinka Scoot. Doba letu závisí na délce přestupu, pohybuje se od 17 do 24 hodin. Pokud vám nebude vadit víc než jeden přestup, tak se na Bali můžete vydat i s dalšími aerolinkami. Akční ceny letenek doporučujeme sledovat například na cestujlevne.com. My jsme poprvé letěli se dvěma přestupy s British Airways a podruhé s jedním přestupem s Qatar Airways. Pro srovnání – služby Qataru byly mnohem lepší, takže je můžeme jedině doporučit.

Co se počasí týče, můžete se sem vydat prakticky celoročně, nicméně počasí se zde rozděluje na období sucha a dešťů (prosinec, leden, únor). V období dešťů ale prší jen chvíli odpoledne a v noci, v žádném případě se nejedná o celodenní monzunový déšť. Teploty jsou v průměru mezi 25 a 35 °C. Východ Bali je ve srovnání se zbytkem ostrova mnohem sušší, poznáte to už jen pouhým pohledem na krajinu, kdy zbytek ostrova je mnohem zelenější. Pokud chcete uniknout největšímu náporu turistů, tak se vyhněte období letních (červen, červenec, srpen) a Vánočních prázdnin, kdy je na Bali hlavní sezóna.

Doprava na Bali je hodně hustá a chaotická, a to především na jihu ostrova. Jezdí se na levé straně silnice a všude uslyšíte troubení, jímž na sebe Balijci upozorňují okolní řidiče, protože moc nekoukají kolem sebe. Pokud budete chtít jezdit autem, je výhodnější si najmout auto i s řidičem, který vás všude bez obav doveze. Obzvlášť se to vyplatí, pokud cestujete ve skupině. Řidiče seženete velmi snadno, buď se zeptáte na ulici, kde vám velmi často někdo bude nabízet transport nebo se stačí zeptat v hotelu, kde vám řidiče určitě rádi zařídí. Pokud si seženete řidiče na ulici, bude dobré chvílí o ceně smlouvat. Nekývněte hned na první nabídku, obvykle je cena pro turisty nadsazená. S většinou řidičů, kteří vozí turisty, se v pohodě domluvíte anglicky. My jsme na Bali jezdili jedině s řidičem a vždy jsme byli velmi spokojení. Najali jsme si ho nejčastěji na celý den, s tím že nám dělal i průvodce po dané oblasti a ukázal nám všechno, co jsme chtěli vidět. Pokud budete s řidičem spokojení a budete s ním celý den, je super se s ním domluvit, kam byste chtěli jít na oběd a řidiče pak na oběd pozvat (určitě vás to nezruinuje a ještě se dozvíte něco o místních).

Levnější možností je pronajmout si motorku a jet po vlastní ose. V tom případě si ale doma nechte vystavit mezinárodní řidičák. Motorky jsou na úzké silnice na Bali ideální, pokud ale nemáte s řízením moc zkušeností, Bali není rozhodně místem, kde se učit řídit. Po cestě se vám může klidně stát, že na jedné motorce uvidíte sedět celou pětičlennou rodinu, ale to je na Bali úplně normální. Na kratší cesty na jihu Bali a při cestě na letiště jsme využívali taxíky. Nejlevněji vás cesta vyjde, když se necháte svést podle taxametru, případně si můžete stáhnout aplikaci Bluebird taxi a kouknout se, na kolik by vás cca cesta vyšla a taxík si přes aplikaci objednat. Na Bali, stejně jako u nás, funguje hned několik takových společností. My jsme vyzkoušeli pouze Bluebird a byli jsme spokojení, takže jsme další nezkoušeli.

Možnosti ubytování na Bali jsou hodně široké, můžete bydlet ve skromném ubytování u místních, pronajmout si vilu nebo se ubytovat hotelu. Škála hotelů je opět velmi široká a na Bali jsou i velmi luxusní hotely. My jsme za ubytování pro dva za noc platili v průměru 500 Kč (většinou se jednalo o pokoj s klimatizací a vlastní koupelnou). Ale dá se najít samozřejmě levnější nebo i dražší ubytování, záleží, jaké jsou vaše preference. My jsme ubytování hledali většinou na booking.com, když se budete orientovat podle recenzí, určitě vyberete dobře.

Balijské jídlo je skvělé, jí se zde hodně rýže, ryb, ovoce a zeleniny. Bali je zároveň v kuchyni hodně multikulturní, takže zde můžete poznávat chutě z celého světa (třeba až vás asijská kuchyně omrzí). Míst, kde se najíst, je obrovské množství v nejrůznějších cenových kategoriích. Na Bali se platí indonéskou rupií, přičemž 100 000 IDR je cca 165 Kč, takže se na Bali velmi snadno stanete milionáři. 

Ceny jídla se v běžných turistických restauracích pohybují okolo 40  – 100 tis. rupií. Samozřejmě, pokud si budete chtít pochutnat jako místní v pouličních restauracích, tak to jde ještě levněji. V každé balijské restauraci můžete ochutnat Nasi Goreng = smažená rýže se zeleninou a masem, Mie Goreng = smažené nudle se zeleninou a masem, Satai = maso na špejli s arašídovou omáčkou. Určitě ochutnejte čerstvé ryby a plody moře – hodně se zde loví makrely, tuňáci atd. Pokud jste milovníci ryb, určitě nevynechte návštěvu rybího trhu v Jimbaranu. Na trhu si můžete koupit všechno na co máte chuť, čerstvé, přímo od místních, a hned vedle vám vše připraví a ugrilují a můžete jíst. Nečekejte ale žádné luxusní místo. I když to tak nevypadá, tak si zde pochutnáte. Případně se můžete kousek dál posadit do restaurace a dát si to samé za několikanásobnou cenu. Warungy v Jimbaranu jsou rybami a mořskými plody vyhlášené. Ke každému jídlu většinou dostanete pálivou omáčku = sambal. Jídlo samotné pálivé nebývá, ale sambal ano. Setkali jsme se se dvěma variantami – červený sambal, kde jsou kromě chilli papriček a ostatních ingrediencí i rajčata a cibulový sambal. Pálivé jsou oba!

Co se týče dezertů, my jsme si na Bali oblíbili smažený banán nebo je skvělý i grilovaný banán. Pokud se budete chtít v horku osvěžit, vyzkoušejte čerstvý mladý kokos nebo nejrůznější džusy z čerstvého ovoce. V turistických oblastech jsou restaurace samozřejmě dražší. Pokud budete chtít jíst v pouličních restauracích, vybírejte si podle toho, kde je hodně místních. Ti vždycky vědí, kde je jídlo dobré. My na Bali milujeme čerstvé ovoce – mango, dračí ovoce, ananas, banány melouny atd. Ovoce nejradši kupujeme na trzích, které bývají většinou jen dopoledne, než začne být největší horko. Tak si nezapomeňte přivstat. Na všech tržištích, kde nejsou uvedené pevné ceny, musíte smlouvat.

Mapa s restauracemi, které můžeme jedině doporučit.

Usměvaví Balijci a jejich kultura je to, co většinu lidí na Bali táhne. Balijci jsou velmi přátelští a tolerantní k jiným kulturám. Hodně místních, hlavně v mladých generacích, umí aspoň trochu anglicky. Pokud se ale naučíte nějaká slova indonésky, budou k vám ještě přívětivější. Například “děkuji” se v indonéštině řekne Terima kasih.

Na Bali je hlavním náboženstvím hinduismus, lidé zde věří v karmu a reinkarnaci. Nejposvátnějším místem ostrova je sopka Agung, pod kterou stojí chrám Pura Besakih. Tady se konají často velké obřady. Menší obřady se konají každý den po celém ostrově a jejich cílem je uspokojit bohy, usmířit démony a nastolit rovnováhu. Každý dům a každá vesnice má alespoň jeden malý rodinný chrám. Náboženství je na ostrově hlavní prvek života všech obyvatel Bali. Mějte tedy úctu k místním zvykům, respektujte je a buďte k Balijcům stejně vlídní jako jsou oni k vám. Především se těmito pravidly řiďte v chrámech a na svatých místech. Pokud budete chtít navštívit nějaký chrám, je nutné mít zakrytá ramena a kolena. Ideální je mít s sebou do chrámu sarong (šátek), který bývá u většiny chrámů i k zapůjčení.

Mnoho turistů nerespektuje místní tradice a následkem toho se některá místa pro turisty uzavírají a jsou přístupná pouze místním. My jsme byli poprvé na Bali před dvěma roky a i za tak krátkou dobu jsme viděli na některých místech změnu k horšímu, a to právě vlivem masového turismu. To se samozřejmě neděje jen na Bali, ale na spousta dalších místech po celém světě. Hodně lidí v dnešní době sociálních sítí nesbírá zážitky, ale fotky, a právě to se na Bali hodně odráží. Když stojíte v krásném chrámu a většina lidí kolem vás si neužívá atmosféru toho úžasného místa, ale snaží si pořídit co nejlepší fotku a zbytek je jim jedno, je to trochu smutné.

Když se na ostrov vydáte, zkuste zažít třeba nějaké netradiční zážitky. Například při naší poslední cestě jsme měli možnost se podívat do balijské školky v jedné malé vesnici na východě ostrova. Nakoukli jsme tak trochu do skutečného života místních. Byl to pro nás úžasný zážitek, na který velmi rádi vzpomínáme.

Na ostrově najdete samozřejmě i dechberoucí přírodu, v rámci které můžete vedle sebe najít krásné bílé písečné nebo černé sopečné pláže, můžete se vydat do smaragdově zelené džungle, kde se dá koupat v ledové vodě vodopádu, projít se rýžovými terasami nebo si vystoupat na nádherný východ slunce na sopku. A to všechno ještě při slunečném počasí, které je zde v podstatě celoročně. Bali je prostě ráj na zemi, bohužel ne všichni skutečně ocení jeho skutečné krásy. Takže pokud budete chtít, všechny tyhle krásy na ostrově najdete.

Co se otázky bezpečnosti týče Bali je poměrně bezpečné. S drobnými krádežemi se setkáte spíše na turistickém jihu, kde je velká koncentrace lidí. Pokud si budete chtít vybírat peníze z bankomatů, kterých je na Bali poměrně hodně, vizuálně si zkontrolujte, jestli je bezpečný. Na Bali se často stává, že bankomat naskenuje kartu a následně vám začnou z účtu mizet peníze. Ideální je vybírat z bankomatů, které jsou umístěné buď přímo v bankách nebo jsou umístěné v obchodech. Některé bankomaty jsou umístěné přímo na ulici a nikdo je nesleduje, tento problém se vyskytuje především v oblasti Kuty. Z hlediska očkování se na Bali doporučuje mít hlavně žloutenku A+B, případně vzteklinu nebo břišní tyfus. V rámci vztekliny jsou rizikové opice, které jsou občas trochu agresivní a mohly by vás drápnout nebo kousnout. Po ostrově také pobíhá spousta toulavých psů, nicméně my jsme se nesetkali s tím, že by psi byli agresivní. Pokrytí mobilním signálem je na ostrově dobré, skoro v každém hotelu nebo restauraci je Wifi zdarma, případně je možnost koupit si místní SIM kartu. Mobilní internet je levnější než u nás. Celý ostrov má velký problém s odpadem, místní nejsou zvyklý odpad třídit, takže buď skončí v přírodě nebo ho prostě spálí. Není se ale čemu divit. Dříve byl všechen jejich odpad rozložitelný v přírodě a ceny za odvoz odpadu jsou pro většinu balijců vysoké.

Regiony Bali, které jsme poznali

Kuta a Seminyak jsou hlavní turistickou oblastí ostrova, nachází se zde světoznámá Kuta Beach plná surfařů a každé odpoledne se zde schází davy lidí, aby sledovaly západ slunce. Najdete zde také bujarý noční život. Pokud nemáte rádi davy turistů, pak v této oblasti moc dlouho nezůstávejte. My jsme tady strávili jen poslední dvě noci před odletem.

Jižní Bali je proslulé skvělými vlnami pro surfaře v oblasti Ulu Watu, ale najdete zde i krásné písečné pláže. Některé pláže jsou ale schované a musíte k nim sejít po útesu, takže tady na davy turistů nenarazíte.

Ostrov Nusa Penida je krásný vápencový ostrov, který začíná být mezi turisty stále více oblíbený, ale infrastruktura se zde teprve rozvíjí. Většina lidí sem jezdí na jednodenní výlet z Bali. Najdete tu božské pláže s bílým pískem, musíte k nim ale skoro vždy absolvovat celkem náročnou cestu po schodech dolů, protože jsou špatně dostupné. Což je mimochodem velké plus. Dolů většina turistů nedojde a budete tam skoro sami. Většina lidí si udělá shora fotku s krásnou pláží a tím to pro ně končí.

Ubud je centrem balijské kultury, pravidelně se tu konají představení balijského tance a hudby. Kolem Ubudu se nachází krásná rýžová pole, místo jako dělané na procházky přírodou. Můžete tady meditovat, cvičit jógu, užívat si ve wellnes centrech masáže a nasávat spiritualitu tohoto krásného místa.

Na východě ostrova můžete poznat neturistickou část Bali, najdete tady některé pláže s tmavým sopečným pískem a krásné korály, u kterých se můžete potápět nebo šnorchlovat. V této části ostrova je řada významných míst a památek, například vodní palác Ujung, chrám Pura Besakih nebo krásný výhled na sopku Agung. Tato část ostrova je naše nejoblíbenější.

V centrální části ostrova je džungle, která ukrývá několik krásných vodopádů, nachází se tady rovněž sopka Batur, chrám Ulun Danu Bratan nebo světoznámé terasy rýžových polí Jatiluwih, které se nachází i na seznamu světového dědictví UNESCO.

Ostrovy Gilli jsou tři krásné ostrůvky s bílým pískem a azurovým mořem. Gilli Trawangan je párty ostrov plný večírků a barů, Gilli Meno je pravým opakem. Je tu naprostý klid a pohoda a je to nejmenší ostrůvek. Gilli Air je něco mezi nimi, najdete tu jak pohodu, tak i trochu rušného života. Kolem ostrovů jsou bohaté korály, takže potápění a šnorchlování určitě stojí za to. Často se zde vyskytují želvy. Na ostrovech není žádná motorizovaná doprava a potkáte tam maximálně povoz tažený koňmi nebo si můžete půjčit kolo a procestovat ostrov na kole.

Bali je pro nás opravdu srdeční záležitostí. Při naší poslední cestě jsme si právě tady řekli svatební slib během hinduistické ceremonie. Byl to opravdu nezapomenutelný zážitek.

Previous
Previous

TOSKÁNSKO

Next
Next

VALENCIE